info@erhansafak.com.tr - 0224 234 09 00

Lazer ile Kılcal Damar ve Varis Tedavisi

Kılcal Damar Tedavisi FiyatlarıÖncesi ve Sonrası Resimleri

Toplardamarların genişlemesine ve şişmesine varis denir. Genellikle, vücudun en fazla basınç altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında görülen varis, yalnızca estetik açıdan değil, sağlık açısından da önlem almayı gerektirir.

Kılcal Damar Nedir?

Vücuttaki en küçük kan damarlarına verilen isimdir. Büyüklükleri yaklaşık 5-10 μm’dir.

Atardamarlar ile toplardamarları birleştiren kılcal damarlar, dokularla etkileşimi en yoğun olan kan damarlarıdır.Kılcal damar duvarları tek bir hücre tabakasından oluşur. Bu tabaka öyle incedir ki oksijen, su ve lipitler gibi dokuların ihtiyacı olan moleküller bu tabakadan geçip dokulara girebilirler. Dokularda oluşan karbondioksit ve üre gibi zararlı ve atık maddeler de kılcal damar içindeki kana geçerek ortamdan uzaklaştırılır. Özet olarak kan ile doku hücreleri arasındaki madde alışverişini sağlarlar ve içindeki kan akışı oldukça yavaştır. İnsan vücudundaki kılcal damarların toplam uzunluğu yaklaşık 40.000 km’dir.

Telenjiektazi Nedir?

Derideki kılcal damarların 1 mm ye kadar genişleyerek gözle görünür hale gelmesidir. Genelde yüz ve bacaklarda görülür.

Yüzde kılcal damarlar neden görünür hale gelir?

En önemli neden güneştir. Genetik olarak uygun bireylerde çok fazla güneş maruziyeti sonrası boyun ve ense gibi bölgelerde örümcek ağı şeklinde kılcal damarların olduğu kahverengi veya kırmızı renk değişikliği olabilir. Kılcal damarlar; bazı hastalıklarda, pilot ve hostes gibi meslek gruplarında (uçuş sırasında kuvvetli UV ışığına maruz kalma nedeniyle) gebelik, alkol ve östrojen alımı, kortizonlu kremlerin uzun süreli uygulanması sonucu da gelişebilirler.Tek olabildiği gibi gruplar da yapabilirler.

Bacaklarda kılcal damarlar neden görünür hale gelir?

Bacaklardaki kılcal damarlar genellikle kadınlarda görülür. Genetik zemin üzerine eklenmiş dolaşım problemleriyle ilgili olabilirler. Gebelik sonrası gelişebilirler.

Kılcal damarların tedavisi var mı?

Evet. Hasta kozmetik açıdan rahatsız oluyorsa en güvenli ve pratik tedavi lazerdir. Yan etkisi yok denecek kadar azdır.

Vücudumuzda sonradan oluşan kırmızı benler (Cherry angiom=Kiraz angiom)

Vücudumuz yaşlandıkça küçük, iyi sınırlı, kırmızı renkte hafif kabarık damarsal oluşumlar gelişebilir. Görünüm dışında herhangi bir zararı yoktur. Lazerle tedavi edilebilirler.

Kırmızı lekeler doğuştan olabilir mi?

Kırmızı lekeler doğuştan olabilir. Bebek doğduğunda veya yaşamın ilk haftalarında ortaya çıkarlar. Çok çeşitli renk, yapı ve büyüklükte olabilirler. Bunlardan hemanjiomların çok faklı tipleri vardır. Küçük olanlar zararsız da olabilir ama bazıları ciddi kozmetik ve sağlık sorunları yaratabilirler ve tedavi edilmesi gerekir.

Şarap Lekesi (Port wine stain) nasıl bir hastalıktır?

Bin bebekten birinde doğum anında vardır. Başlangıçta açık pembe renkli, yıllar içinde koyulaşıp, morumsu renge dönüşebilen çeşitli büyüklük ve yerde olabilen lekelerdir. Önce düzdür sonra yüzeyi sıklıkla kabalaşır ve üzerinde kabarıklıklar gelişebilir. Bulundukları yere göre bazı anomalilerle birlikte olabilirler. En sık baş ve boyunda görülür ve kendiliğinden geçmezler. Estetik açıdan hastayı rahatsız ederek psikolojisini etkileyebilirler.

Şarap lekesi tedavi edilebilir mi?

Şarap lekesi tedavi edilebilir. Şarap lekesinin tüm dünyada kabul görmüş tedavi şekli lazerdir. Tedavi ne kadar erken yapılırsa o kadar başarılıdır.

Tedavide kullanılan yöntemler nelerdir?

IPL ve lazer sistemleri derinin damarsal yapıdaki oluşumlarını tedavi etmek için uzun yıllardır kullanılmaktadır. Oldukça etkili ve güvenli bir yöntemlerdir. Kılcal damarlarda, kiraz angiomlarında, rozaseada (gülleme hastalığı), güneş hasarına bağlı yaşlanma ile oluşan kılcal damarların tedavisinde lazerler çok başarılıdır. Nd:YAG Lazerler diğer birçok uygulama alanlarının yanında kılcal damar ve varis tedavisinde de en etkili lazer sistemleridir. 3 mm kalınlığa kadar tüm damar problemlerinde bu lazerler ile tedavi yapılabilir. Uygulamalar 6-8 hafta aralıklarla yapılır ve genellikle 2-3 seansta sonuç alınır.Tedavi sırasında sadece lastik çarpmasını andıran hafif bir rahatsızlık duyulur. Uygulama kolaydır ve kısa sürer. Lazer tedavileri seanslar halinde uygulanır.

Doktorunuza Sorun

Bizi Takip Edin

info@erhansafak.com.tr - 0224 234 09 00

Yorumlar

Cengiz Yaman
Çocukluğumdan beri şikayetçi olduğum kulaklarımın görüntüsünden kurtuldum çok şükür. Karar verme aşamasında pek çok doktorla görüştüm. Ama ameliyatımı Doktor Erhan Bey'de oldum. Bu ameliyatı yıllardır gözümde boşu boşuna büyütmüşüm. Görüşmede bana ne anlatıldıysa iyileşme döneminde onları yaşadım.Abartıl acak ya da dayanılmayacak hiç bir sıkıntım olmadı.Kesinlik le çok memnunum.Teşekk ürler.
Pelin K
Aysun
Nihal
Nurhayat
3D Simülasyon Randevusu