fbpx
info@erhansafak.com.tr - 0224 234 09 00

Jinekomasti

Jinekomasti
Jinekomasti Ameliyatı FiyatlarıÖncesi ve Sonrası Resimleri

Jinekomasti ameliyatı; Erkek ve kadınların meme yapısı anatomik olarak birbirine çok benzemektedir. Ergenlik döneminde kadınlarda artan östrojen ve progesteron hormonları nedeniyle meme dokusu büyümeye ve gelişmeye başlar. Erkeklerde de ergenlik döneminde hormonal değişiklikler oluşur. Bu dönemde göğüsler bir miktar ve zaman içinde erkek tipi göğüs yapısına dönerler ve küçülürler.

Erkeklerde meme veya göğüslerin normalden büyük olmasına “jinekomasti” adı verilmektedir. Bir başka anlatımla, erkeklerde kadın tipi meme oluşumu jinekomasti olarak adlandırılır. Dünyada ve ülkemizde sık görülen bir durumdur. Özellikle genç bireylerde psikolojik sıkıntılara sebep vermektedir.

Jinekomasti nedenleri: Jinekomastinin ortaya çıkışında 3 ana neden rol oynamaktadır

1-İdiyopatik nedenler: Kişinin aslında organik veya hormonal bir rahatsızlığı veya hastalığı olmamasına rağmen göğüslerinin büyük olması durumudur.Jinekomastisi bulunan bireylerin büyük kısmı bu gruba girer.

2-Fizyolojik nedenler: Ergenlik dönemi ve yaşlılık sürecinde değişen hormonların etkisi ile oluşur.Hastalık belirtisi değil, normal yaşamın getirdiği fizyolojik bir durumdur.

3-Diğer nedenler: Hormonal bozukluklar, sistemik hastalıklar (siroz , kronik böbrek yetmezliği), ilaca bağlı sebepler gösterilir.Vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişilerde de hormon içerikli ilaçların kullanımına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarda operasyon öncesinde jinekomastiye neden olan durumu ortadan kaldırmak gerekmektedir.

Ameliyat Öncesi

Jinekomastiye sahip kişilerin ilk muayenesi son derece önemlidir. Muayenede ilk olarak jinekomastinin nedeni araştırılmalıdır. Bunun için titiz bir muayene gerekli olmaktadır. Gerekli görüldüğü durumlarda hormon tetkiki yapılır. Hastaların büyük çoğunluğunu ise biraz önce bahsettiğim gibi nedeni belli olmayan jinekomasti oluşturur ve bu kişilerde altta yatan bir hastalık olmadığı da göz önünde bulundurularak ileri tetkik yapılmasına gerek kalmayabilir.

Ameliyat Teknikleri

Jinekomastinin tedavisi cerrahidir. Cerrahide iki ana teknik mevcuttur. Meme dokusu yumuşak kıvamlı, yani yağ yoğunluklu ise, liposuction (vakumla yağ alma) tedavide yeterli olmaktadır. Bu ameliyatın en büyük avantajı ameliyat sonrası neredeyse hiç iz kalmamasıdır. Şayet memede yağ dokusunun yanında gland adını verdiğimiz ve liposuction ile alınmayan sert ve ele gelen dokuların bulunması durumunda ise açık teknik adı verilen ameliyat yapılır. Bu ameliyatta ise meme başı çevresinde yaklaşık 2 cm kadar iz kalmaktadır .Bu iz renkli doku ve meme derisi arasına gizlendiğinden dışarıdan bakan bir gözün fark etmesi zor olmaktadır.

Lazer liposuction (Lazer Lipoliz) ve Jinekomasti

Lazer enerjisi ve ışınları ile yağ hücre zarının geri dönüşümsüz olarak hasarlanması ve yağ hücrelerinin yok edilmesi için geliştirilmiş yeni bir teknolojidir.Dr. Erhan Şafak, bölgesel yağlanma sorunlarına cevap verebilmek adına lazer lipolizin en gelişmiş yöntemlerin biri olan lipotherme kullanılır.Diğer sistemlere göre en büyük avantajı işlemin çok daha hızlı ve güvenle yapılabiliyor olmasıdır.Jinekomastide lazer lipolizyönteminin kullanılabilmesi için meme dokusunda gland adını verdiğimiz yapıların bulunmaması ve saf yağ içerikli olması gerekmektedir. Lazer lipolizin en önemli avantajı iyileşme süresinin çok daha kısa olması ve morarma ve şişme gibi durumlara daha az rastlanmasıdır.

Komplikasyonlar (Sorunlar)

Jinekomasti ameliyatı sonrası enfeksiyon ve kanamaya nadiren rastlanır. Ameliyat sahasında şişme ve morarmalar olabilir fakat bunların görülmesi normal olarak kabul edilir ve 1 haftada kendiliğinden düzelir.Lazerliposuction yöntemi kullanılmışsa morarme ve şişme ihtimali çok daha düşüktür. İlk muayenenin titiz bir şekilde yapılması ve hangi cerrahi tekniğin kullanılacağının belirlenmesi ile sorunlar en aza indirilebilir.

Ameliyat Sonrası

Jinekomasti ameliyatı yaklaşık olarak 1.5 saat kadar sürmektedir. Ameliyat sonrası belirli bir dönem korse takılması gerekir. Ağrı, sık görülen bir durum değildir. Ameliyat bazen lokal anestezi ile de yapılabilir ve bu durumda aynı gün hastaneden taburcu olmak mümkün olmaktadır. Hastalar 3-4 gün sonra işlerine dönebilmektedir. Ameliyattan 2-3 gün sonra pansumanlar tamamen kaldırılır. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığında ise dikiş alma problemi yaşanmaz.

Doktorunuza Sorun

Bizi Takip Edin

info@erhansafak.com.tr - 0224 234 09 00

Yorumlar

Cengiz Yaman
Çocukluğumdan beri şikayetçi olduğum kulaklarımın görüntüsünden kurtuldum çok şükür. Karar verme aşamasında pek çok doktorla görüştüm. Ama ameliyatımı Doktor Erhan Bey'de oldum. Bu ameliyatı yıllardır gözümde boşu boşuna büyütmüşüm. Görüşmede bana ne anlatıldıysa iyileşme döneminde onları yaşadım.Abartıl acak ya da dayanılmayacak hiç bir sıkıntım olmadı.Kesinlik le çok memnunum.Teşekk ürler.
Pelin K
Aysun
Nihal
Nurhayat