fbpx
info@erhansafak.com.tr - 0224 234 09 00

Ben’ler

Ben (Nevüs) Nedir?

Benler; vücudun her ye­rinde görülebilen sıklıkla kahverengi, oval ya da yuvarlak iyi huylu oluşumlardır. Benler deri­ye rengini veren pigmenti üreten ve melanosit adı verilen hücrelerden köken alır. Benlerin bir kısmı doğuşta varken bazıları ise özel­likle gençlik döneminde ortaya çıkar.

Belirti ve bulgular

Benler vücudun her­hangi bir yerinde çok değişik görünümlerde ortaya çıkabilirler. Deri renginde veya pembemsi, açık kahverengi, kahverengi hatta bazen mavi-siyah renkte olabilirler. Benler oval veya yuvarlak, deri­den kabarık veya düz, kıllı veya kılsız görü­nümde olabilirler.

Benler zamanla değişikliğe uğrayabilir; ergenlik dönemi, gebelik, gü­neşe maruz kalma ile büyümeleri hızlanır, yenileri çıkabilir. Doğuştan benler de son­radan olanlara benzer görünümde olabilir­ ama genellikle edinsel benlerden daha büyük ve daha kıllıdırlar.

Benlerin Çıkartılması

Halk arasında benlere “bıçak değdiği” zaman kötüye dönüşebilecekleri hakkında yanlış bir inanış vardır. Oysa tam tersi tehlike taşıyan benlerin cerrahi olarak çıkarılmaması durumunda yaşamı tehdit eden “MalignMelanom” isimli bir deri kanserine dönüşüm riskleri vardır. MalignMelanom,tüm dünyada hızla artmakta olan kötü seyirli bir kanser tipidir.Bu nedenle,tehlikeli benlerin tespiti ve çıkarılması kişinin hayatını kurtarabilir. Halk arasında başka bir inanışta ben cerrahi olarak alındıktan sonra kanserin arttığı inanışı ki çok yanlış bir durumdur. Oysaki hergün çok sayıda ben Plastik Cerrahlar tarafından çıkarılmakta ve o insanlar kansere yakalanmamaktadır.

Mevcut cilt lezyonlarının çıkartılması işleminin bu konuda en çok tecrübesi olan ve estetik uygulamalar nedeniyle izlerin en az kalmasını sağlayacak olan Estetik Plastik Cerrahi Uzmanlarınca yapılması gerekir.

Ben Çıkartma Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Ben çıkartma ameliyatları benin büyüklüğüne göre uygun birkesiden benin tüm katmaları ve kökü temizlenmek suretiyle yapılır.Kesiler daha sonra estetik olarak dikilir.

Ben çıkartma ameliyatları (Nevüs) Sonrası bakım

Ben çıkartma ameliyatları sonrasında hasta kesinin yapıldığı yeri 1 gün süreyle fiziki temastan korumalıdır. Ayrıca o bölgeye 2 gün süreyle su değmemesi gereklidir. Vücuttaki özel yerler dışında ben ameliyatı sonrası pansuman 2 gün sonra yapılır. Bazı bölgelerde bu süre bir haftaya kadar uzar. Ben ameliyatı sonrası çıkarılan benin kanser riski taşıdığından şüpheleniliyor ise patolojik incelemeye gönderilir.

Doktorunuza Sorun

Bizi Takip Edin

info@erhansafak.com.tr - 0224 234 09 00

Yorumlar

Cengiz Yaman
Çocukluğumdan beri şikayetçi olduğum kulaklarımın görüntüsünden kurtuldum çok şükür. Karar verme aşamasında pek çok doktorla görüştüm. Ama ameliyatımı Doktor Erhan Bey'de oldum. Bu ameliyatı yıllardır gözümde boşu boşuna büyütmüşüm. Görüşmede bana ne anlatıldıysa iyileşme döneminde onları yaşadım.Abartıl acak ya da dayanılmayacak hiç bir sıkıntım olmadı.Kesinlik le çok memnunum.Teşekk ürler.
Pelin K
Aysun
Nihal
Nurhayat