info@erhansafak.com.tr - 0224 234 09 00

Lazer ile Cilt Lekelerinin Tedavisi

Lazer ile Cilt Lekelerinin Tedavisi FiyatlarıÖncesi ve Sonrası Resimleri

Ciltteki lekeler, deriden daha açık ve daha koyu olmak üzere iki şekilde görülür.

Koyu renkli lekelerin en sık görülen nedenleri: 

 • Güneş ışınları
 • Gebelik
 • Genetik nedenler (çiller, vb.)
 • Doğum kontrol hapı kullanımı
 • Bazı ilaçların yan etkileri  (Epilepsi ilaçları, bazı antibiyotikler v.s.)
 • Bazı iyi huylu cilt tümörleri
 • Cilt kanserleri (Bazal hücreli Ca, Yassı Hücreli Ca, Melanom)

Cilt kanseri dışındaki lekeler yaşamımızı tehdit etmemekle birlikte bir takım kozmetik problemlere sebep olmakta, hatta bazen kişilerin sosyal yaşamını da etkileyebilen    psikolojik problemlere yol açabilmektedir.

Cilt lekelerinin tedavisi:

1.MEDİKAL TEDAVİ :

 Yüzeyel cilt lekelerinin tedavisi için kullanılan birçok krem vardır. Fakat bu kremlerin etki göstermeleri için en az 6 ay süre ile kullanılmaları gerekmektedir.

2.KİMYASAL PEELING

Cildin hasarlı üst kısmının kimyasal maddelerle “soyulması” işlemidir. Kullanılan değişik kimyasal maddelere göre yüzeyel, orta ve derin peeling yapılabilmektedir. Bu şekilde daha parlak, genç ve temiz bir cilt görünümü kazanılır. Günümüzde en çok glikolik, laktik ve meyve asitlerini içeren “Alfa Hidroksi Asitleri” (AHA) tercih edilir. AHA, meyvelerden elde edilen doğal asittir ve yüzeyel peeling maddesi olarak kullanılır. TCA (trikloroasetik asit) ile orta derinlikte, Fenol ile daha derin peeling yapılır.

Kullanım Alanları

 • Akne (Sivilce) tedavisi
 • Hafif  akne izlerinin   tedavisi
 • Ciltte güneş ve yaşa bağlı oluşan lekelerin tedavisi
 • Ciltteki gözeneklerin azaltılması
 • Eldeki güneş ve yaşlılık lekelerinin tedavisi
 • Kırışıklık ve ince çizgilerin giderilmesi

Peeling kimlere uygulanmaz?

Hamilelere, Uygulama bölgesinde  açık yarası ve herpes enfeksiyonu ( uçuk ) olanlara peeling uygulanmaz.

Peeling tedavisi nasıl yapılır?

 • İşlem öncesinde cilt temizlenir.
 • Peeling solüsyonu uygulanır.
 • Bir süre bekletildikten sonra ciltten uzaklaştırılır.
 • Daha sonra cilt temizlenir ve yoğun bir nemlendirici ve güneş koruyucu sürülerek işlem tamamlanır.

Uygulama Süresi

Uygulama ortalama olarak 5-10 dakika sürer.

Uygulama Sayısı

Kimyasal Peeling 1-3 haftalık aralarla 4-6 seans yapılır.

Kimyasal Peeling seansları arasında özel bir bakım gerekir mi?

Seans aralarında evde kullanılacak daha düşük peeling maddesi içeren kremlerle tedaviye devam edilir.

Peeling tedavisinden sonra ne tür problemler görülebilir?

Tedaviden sonra kısa süreli hafif kızarıklık, pullanma ve soyulma olabilir. Tedavi sonrası enfeksiyon, skar (nedbe dokusu) oluşma riski ise AHA peeling de yok denecek kadar azdır.

Peeling sonrası nelere dikkat etmek gereklidir?

Peeling uygulamasını takiben güneşten korunma çok önemlidir. Kimyasal peeling sonrası kişiler normal aktivitelerine devam ederler. Uygulamayı takiben birkaç saat makyaj yapılmaması, bazı özel kremler dışında ürün kullanılmaması ve güneşten korunma önemlidir.

3.LED IŞIK TEDAVİSİ

Değişik dalga boylarındaki ışık seçeneklerini kullanarak, hücrelerde ısı etkisi yaratmadan, cildin alt tabakalarına kadar nüfuz ederek, fotosentez etkisi gibi ışığı enerjiye dönüştüren ve hücreleri canlandırmaya yarayan bir sistemdir.

Kullanım Alanları

Estetik alanında özellikle 4 farklı dalga boyundaki ışık kullanılır.

Mavi ışık: Akneye eğilimli ciltlerde, cildin yağ üretimini dengeler ve antibakteriyel etki gösterir.

Yeşil Işık: Cildin alt tabakalarına kadar inerek lekelerin giderilmesine yardımcı olur.

Sarı Işık: Cildin kan ve lenf dolaşım sistemini düzenleyerek detoks etkisi yaratır ve cildin kızarık görüntüsünü gidermeye yardımcı olur.

Kırmızı Işık: Kollajen sentezinin uyarılmasını sağlayarak cildin sıkılığını artırır ve daha genç bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

LED ışığı ile birlikte High Frekans ve Mikro akım uygulamaları da yapılarak daha etkin bir cilt tedavisi uygulanabilir.

Uygulama Süresi

Uygulamalar 20 dakika kadar sürer.

Uygulama Sayısı

Hafta da 2 kez yaklaşık 8-10 seans kadar uygulama yapılması gerekir.

Yan etkisi var mıdır?

Cinsiyet ayırımı yapmadan her cilt tipine uygulanabilen, zararlı ultraviyole veya infraruj (kızıl ötesi) içermeyen bu ışınlar, herhangi bir kızarıklık ve kaşıntı yaratmadığı için de yoğun iş temposu olan herkese öğle tatilinde bile uygulanabilecek ideal bir tedavi yöntemidir. Hassas ciltlere de güvenle uygulanabilir Cilt altındaki hücreleri uyararak aktif olmalarını, canlanmalarını sağladığı için ameliyat sonrası iyileşme süreci de olumlu etkilenmektedir. LED tedavisi ile birlikte, glikolik asit ya da salisilik asit içeren ürünlerle evde yapılan bakımların ve uzman doktorların yapmış olduğu kimyasal peelinglerin sonuçları daha başarılı olmaktadır.

LED ışığının zararı var mıdır?

Hayır. LED ışığı zararlı ultraviyole (UVA-UVB) veya İnfraruj (Kızıl ötesi ) ışınlarını içermez.

4.DERMAPEN İLE PRP TEDAVİSİ

PRP Uygulaması nedir?

PRP, ‘Platelet Rich Plasma’ (trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması) adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir. Bu uygulamada kişiden alınan küçük miktardaki kan özel bir tüpe konarak santrifüj işlemine tabi tutulur ve sonra elde edilen trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma (PRP),istenilen bölgelere enjeksiyon veya dermapen cihazı yoluyla uygulanır. PRP tedavisi dermapen cihazı ile uygulandığında cilt germe ve sıkılaştırma etkisi çok daha fazla olur.  Kliniğimizde PRP tedavisi dermapen cihazı ile yapılmaktadır.

PRP uygulamasında amaç nedir?

Trombositler vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gerekli olan “büyüme faktörlerini” yapısında barındıran kan bileşenleridir. Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda kanımız trombositleri bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır, PRP uygulamasının amacı ise bu hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda trombositi verebilmektir. Böylece hasarlı dokunun onarımı da hızlı ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır, çünkü PRP ile elde edilen trombositlerin yoğunluğu kandakinden 4 kat daha fazladır.

PRP uygulaması “otolog” dur, yani hastanın kendi kanı yine kendisine verilmektedir, dolayısıyla HIV, hepatit gibi herhangi bir bulaşıcı hastalığın kişiye bulaşması söz konusu değildir. Kullanılan materyale hastanın kendi kanının dışında bir şey eklenmediği için bu uygulama güvenilir olarak değerlendirilebilir. Kan tamamen kapalı ve steril tüplerin içine alınmaktadır, herhangi bir hastalık bulaşma riski yoktur.

PRP tedavisi ile hangi sorunlar çözülür?

 • Cilt Gençleştirme tedavisi
 • Cilt kırışıklıklarının azaltılması
 • Cilt lekelerinin tedavisi
 • Yüz cildindeki sarkmaların tedavisi
 • Akne izlerinin tedavisi

PRP uygulaması nasıl yapılır?

PRP Uygulaması 15 gün aralıklarla 3 seans şeklinde uygulanır. Uygulama öncesi cildi uyuşturan bir krem sürülür, 30-45 dakika sonra uygulama yapılır. PRP uygulması ise 30 dakika sürer. Uygulamanın yapılacağı kişiden ortalama 8-10 cc kan özel tüplere alınır ve santrifüj cihazında trombositleri ayrıştırılır. Böylece trombositler uygulama tüpünün içersinde yoğun halde toplanır ve PRP denilen bir kan ürünü ortaya çıkar. Bu ürün dermapen cihazı ile deri altına uygulanır. Elde edilen trombositlerin tamamı kullanılabilir. Burada doz aşımı gibi bir problem yoktur. Uygulamadan hemen sonra ciltte bir gün süren kızarıklık oluşur

PRP tedavisinin en önemli avantajı nedir?

Elde edilen gençleştirici etkinin dolgu ve benzer uygulamalarda elde edilen etkiler gibi sadece belirli alanlara yoğunlaşmış olmaması, derinin daha büyük bir bölümüne yayılması ve daha kalıcı olması PRP tedavisinin en önemli avantajlarındandır. Diğer yöntemlerle sağlanan olumlu sonuçlar belli bir süre devam eder, ancak PRP ile elde edilen olumlu sonuçlar daha uzun ömürlüdür.

PRP uygulaması Trombosit sayısı yetersiz olan hastalarda ve kanser hastalarında yapılmamalıdır.

Doktorunuza Sorun

Bizi Takip Edin

info@erhansafak.com.tr - 0224 234 09 00

Yorumlar

Cengiz Yaman
Çocukluğumdan beri şikayetçi olduğum kulaklarımın görüntüsünden kurtuldum çok şükür. Karar verme aşamasında pek çok doktorla görüştüm. Ama ameliyatımı Doktor Erhan Bey'de oldum. Bu ameliyatı yıllardır gözümde boşu boşuna büyütmüşüm. Görüşmede bana ne anlatıldıysa iyileşme döneminde onları yaşadım.Abartıl acak ya da dayanılmayacak hiç bir sıkıntım olmadı.Kesinlik le çok memnunum.Teşekk ürler.
Pelin K
Aysun
Nihal
Nurhayat
3D Simülasyon Randevusu