fbpx
info@erhansafak.com.tr - 0224 234 09 00

Meme Küçültme

Meme Küçültme
Meme Küçültme FiyatlarıÖncesi ve Sonrası Resimleri

Meme küçültme ameliyatı: Memelerin normalden büyük ve sarkık olması kalıtımsal nedenlerle, hamilelikle, emzirme ile veya aşırı kilolarla ilgili olabilir. Meme büyüklüğü estetik olduğu kadar sağlıkla da ilgili bir problemdir. Büyük memeler, sırt ağrılarına, sütyen askılarının omuzları kesmesine, meme altında yaralara ve bedensel aktivitelerin kısıtlanmasına sebep olmaktadır.

Bu problemleri çözmek sadece meme küçültme ameliyatı ile olanaklıdır. Memenin boyutunu herhangi bir ilaç veya hormonla kalıcı olarak değiştirmek (büyütmek veya küçültmek) mümkün değildir.

Ameliyat Öncesi Dönem

Meme küçültme ameliyatı olmayı düşünüyor iseniz; bir Estetik Plastik Cerrahi uzmanına başvurmalısınız. İlk muayenede ameliyattan beklentilerinizi açıkça cerrahınıza anlatmalısınız. Bu muayenede memelerinizin büyüklüğü, şekli, derinizin durumu, yaşınız, evlilik ve çocuk sahibi olup olmayacağınız, meme başının yeni yeri gibi konular sizinle tartışılacaktır.

Ameliyata Hazırlık

Ameliyat öncesi doktorunuz sizden bazı kan tetkiklerinin yapılmasını isteyecektir. Meme ultrasonografisi ve mammografi de yapılacak tetkikler arasındadır. Yüksek tansiyon, sigara, ilaç alışkanlığı, şeker hastalığı gibi durumlar tartışılmalıdır. Ameliyat günü ve sonraki birkaç gün için size yardımcı olacak birisi gerekecektir.

Ameliyat

Meme küçültmek amacı ile yapılan ameliyatta göğüsteki fazla yağlar ve meme dokusu çıkarılarak göğüs ucu normal yerine getirilir. Göğüsün altından ters T şeklinde kesi ile yapılan küçültme ameliyatı aşırı büyük ve sarkık memelerde tercih edilir. Göğüs ucundan kesi ile yapılan meme küçültme ameliyatları da vardır ve bu yöntem sonucu çok daha az ameliyat izi kalmaktadır. Fakat bu yöntem sadece hafif derecede büyük ve sarkık memelere uygulanabilir. Meme küçültme ameliyatının süresi yaklaşık 3 saattir. Ameliyattan sonra hasta en az bir gece hastanede yatar.

Ameliyat Sonrası Dönem

Genellikle her iki memeye, içeride biriken kanların dışarı akmasını sağlayan borular yerleştirilir ve bunlar 3-4 gün sonra çıkartılır. Dikişler 12.-14. günde alınır. Hastaya 6 hafta sporcu sütyeni giydirilir. Erken dönemde şişlik olabilir, meme başında hissizlik ve deri üzerinde ekimoz (kanamaya bağlı mor renkli görünüm) görülebilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. Hasta bir hafta sonra işine dönebilir, 3 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir. Estetik meme küçültme ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren kişinin ve eşinin ruh sağlığını düzelten, onları yaşama daha bağlı hale getiren, özellikle kadının giyim tarzını kolaylaştıran bir ameliyattır. Ameliyat olan meme dokusu şeklini uzun süre korur. Ancak kilo değişiklikleri, gebelik, emzirme ve yerçekimi, meme de hacim artışına ve yeniden sarkıklıklara neden olabilir.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri

Ameliyattan 10 gün önceden itibaren aspirin veya benzeri ilaçlar almayınız, bu ilaçlar kanama eğilimini arttırabilir. Her cerrahi işlem iz bırakarak iyileşir. Meme küçültme ameliyatlarında da az yada çok ameliyat izleri kalacaktır. Cerrahınız izlerinizin mümkün olduğunca belirsiz olması için elinden geleni yapacaktır. Bu izler birkaç ay için kabarık ve kırmızı kalır, sonrasında daha az belirgin hale gelir, ama her durumda izler sütyen yada bikini ile saklanabilecek bölgede kalacaktır. Ameliyat sonunda meme ve meme başının pozisyonu tam simetrik olmayabilir. Ameliyatta meme başına giden süt kanallarının çoğu alındığı için daha sonra süt emzirmek mümkün olmayabilir.

Doktorunuza Sorun

Bizi Takip Edin

info@erhansafak.com.tr - 0224 234 09 00

Yorumlar

Cengiz Yaman
Çocukluğumdan beri şikayetçi olduğum kulaklarımın görüntüsünden kurtuldum çok şükür. Karar verme aşamasında pek çok doktorla görüştüm. Ama ameliyatımı Doktor Erhan Bey'de oldum. Bu ameliyatı yıllardır gözümde boşu boşuna büyütmüşüm. Görüşmede bana ne anlatıldıysa iyileşme döneminde onları yaşadım.Abartıl acak ya da dayanılmayacak hiç bir sıkıntım olmadı.Kesinlik le çok memnunum.Teşekk ürler.
Pelin K
Aysun
Nihal
Nurhayat