fbpx
info@erhansafak.com.tr - 0224 234 09 00
Kırışıklık Tedavisi Uygulaması FiyatlarıÖncesi ve Sonrası Resimleri

Dr.Erhan Şafak Kırışıklık tedavisi hakkında detaylı bilgiler vermektedir. Yaşlanma sürecinin bir sonucu olarak kırışıklıklar gelişir. Aynı zamanda güneş ışınlarının etkisi, yerçekimi kuvveti ve kaş çatma, gülme gibi mimikler sırasındaki kas kasılmaları da bu kırışıklıklar ve çizgi oluşumuna katkıda bulunur. Yerçekimine bağlı cilt sarkması, yaşla gelişen doğal bir olaydır ve genellikle cerrahi işlemler ile düzeltilebilir. Kas kasılmasına bağlı oluşan kaş arası, alın ve göz kenarı çizgileri gibi kırışıklıklar ise enjekte tedavi ile düzeltilebilir.

KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ NEDİR ?

Tedavide kullanılan madde, clostridium botulinum adlı bakteri tarafından üretilen ve sinirlerden kaslara elektrik iletimini geçici olarak durduran bir kimyasal üründür. Uygulama sonrası kasın o bölümü hareket edemez ve kasa yapışık olan üzerindeki ciltte oluşan kırışıklıklar da oluşmaz. 3 – 6 ay içinde sinirlerden kaslara yeni yollar açılır, tekrar uyarı gitmeye başlar ve mimik kırışıklıkları da yeniden oluşur.

Kırışıklık tedavisi ilacı 1990 yılından beri estetik ve kozmetik amaçla kullanılmaktadır.

KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ UYGULAMASI HANGİ BÖLGELERE YAPILIR ?

 • Alın bölgesindeki yatay çizgilerin tedavisi,
 • İki kaş arasında yer alan ve çatık kaş görünümüne yol açan çizgilerin düzeltilmesi,
 • Her iki kaş yan taraflarının yukarı kaldırılması,
 • Her iki göz yan tarafında yer alan ve yüz yaşlanmasını gösteren çizgiler ve kırışıklıkların tedavisi  ( kaz ayağı çizgileri)
 • Alt göz kapağındaki çizgiler ve kısık göz şikayetinin düzeltilmesi,
 • Burun köküne yakın yer alan yatay çizgilerin tedavisi,
 • Burun ucunun kaldırılması,
 • Gülerken üst diş etinin görünmesinin engellenmesi,
 • Üst ve alt dudaktaki dikey çizgilerin tedavisi (sigara içimi çizgileri)
 • Dudak köşelerinin yukarıya kaldırılması,
 • Çene cildinin daha pürüzsüz hale getirilmesi,
 • Boyundaki yatay çizgilerin ve dikey bantların tedavisi,
 • Geniş ve köşeli yüz yapısının düzeltilmesi,
 • Avuç içi, ayaklar, yüz ve koltuk altındaki aşırı terlemenin tedavisi için,

Kırışıklık tedavisi uygulaması yapılır.

UYGULAMA ŞEKLİ

Kırışıklık tedavisi ilacı çok ince uçlu iğnelerle birkaç noktadan kırışıklık oluşturan kas içine enjekte edilir. Terleme tedavisi için yine koltuk altına veya el ve ayaklara birçok noktadan enjekte edilir. Uygulama esnasında çok hafif bir acı duyulabilir, fakat bu durum hastayı rahatsız etmez.

SONUÇ

Kırışıklık tedavisinin etkisi 36 -72 saat sonra başlar, tam etki ise 7 – 10 gün içinde oluşur. Etki ilk uygulamalarda genellikle 3 – 4 ay sürer. 4 – 5 uygulamadan sonra etki süresi biraz daha uzayabilir. Terleme bölgelerinde etkisi ise ortalama 9 ay sürer.

ETKİLİ OLMAYAN DURUMLAR

Enjeksiyon kas kasılmasına bağlı oluşan kırışıklıkları çok etkili bir şekilde düzeltir ama, güneşe bağlı ince cilt çizgileri ile yerçekimine bağlı cilt sarkmalarında etkili değildir.

UYGULAMA YAPILMAMASI GEREKEN DURUMLAR

Kas hastalıkları olan kişilerde (ör; myasthenia gravis), hamilelerde,  süt emzirenlerde ve aminoglikozit türü antibiyotik alanlarda enjekte madde kullanılmamalıdır.

KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ UYGULAMASININ RİSKLERİ NELERDİR ?

Kırışıklık tedavisi uygulamasının ciddi bir yan etkisi yoktur. Kaş arası uygulamasında üst göz kapağına ilacın yayılması sonucu kısa süreli üst göz kapağı düşüklüğü görülebilir.

KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ UYGULAMASI KİMLER TARAFINDAN YAPILMALIDIR ?

Kırışıklık tedavisi uygulaması bu konuda eğitim almış uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde, hem etkisi tam olmayabilir hem de geçici göz kapağı düşüklüğü gibi problemler ortaya çıkabilir.

KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ UYGULAMASI PAHALI MIDIR ?

Kırışıklık tedavisi uygulamaları estetik ameliyatlar ile kıyaslandığında çok daha ucuz bir uygulamadır.

Doktorunuza Sorun

Bizi Takip Edin

info@erhansafak.com.tr - 0224 234 09 00

Yorumlar

Cengiz Yaman
Çocukluğumdan beri şikayetçi olduğum kulaklarımın görüntüsünden kurtuldum çok şükür. Karar verme aşamasında pek çok doktorla görüştüm. Ama ameliyatımı Doktor Erhan Bey'de oldum. Bu ameliyatı yıllardır gözümde boşu boşuna büyütmüşüm. Görüşmede bana ne anlatıldıysa iyileşme döneminde onları yaşadım.Abartıl acak ya da dayanılmayacak hiç bir sıkıntım olmadı.Kesinlik le çok memnunum.Teşekk ürler.
Pelin K
Aysun
Nihal
Nurhayat