fbpx
info@erhansafak.com.tr - 0224 234 09 00

Dermapen ile PRP Tedavisi

Dermapen ile PRP Tedavisi
Dermapen ile PRP Tedavisi FiyatlarıÖncesi ve Sonrası Resimleri

PRP Uygulaması nedir?

PRP, “Platelet Rich Plasma- trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması” adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir. Bu uygulamada kişiden alınan küçük miktardaki kanı özel bir tüpe koyarak santrifüj işlemine tabi tutulur ve sonra elde edilen az miktardaki trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma (PRP),yine aynı kişiye enjeksiyon veya dermaroller yoluyla geri verilir.

PRP uygulamasında amaç nedir?

Trombositler vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gerekli olan “büyüme faktörlerini” yapısında barındıran kan bileşenleridir. Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda kanımız trombositleri bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır, PRP uygulamasının amacı ise bu hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda trombositi verebilmektir. Böylece hasarlı dokunun onarımı da hızlı ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır, çünkü PRP ile elde edilen trombositlerin yoğunluğu kandakinden 4 kat daha fazladır.

PRP uygulaması “otolog” dur, yani hastanın kendi kanı yine kendisine verilmektedir, dolayısıyla HIV, hepatit gibi herhangi bir bulaşıcı hastalığın kişiye bulaşması söz konusu değildir. Kullanılan materyale hastanın kendi kanının dışında bir şey eklenmediği için bu uygulama güvenilir olarak değerlendirilebilir. Kan tamamen kapalı ve steril tüplerin içine alınmaktadır, herhangi bir bulaşma riski yoktur.

PRP uygulaması nasıl yapılır?

PRP Uygulaması 15 gün aralıklarla 3 seans şeklinde uygulanır. Uygulama öncesi cildi uyuşturan bir krem sürülür, 30-45 dakika sonra uygulama yapılır. PRP uygulması ise 30 dakika sürer. Uygulamanın yapılacağı kişiden ortalama 8-10 cc kan alınır ve santrifüj cihazında trombositleri ayrıştırılır. Böylece trombositler uygulama tüpünün içersinde yoğun halde toplanır ve PRP denilen bir kan ürünü ortaya çıkar. Bu ürün dermaroller veya mezoterapi gibi yollarla deri altına uygulanır .Elde edilen trombositlerin tamamı kullanılabilir. Burada doz aşımı gibi bir problem yoktur. Uygulamadan hemen sonra ciltte bir gün süren bir kızarıklık oluşur

PRP tedavisinin en önemli avantajı nedir?

Elde edilen gençleştirici etkinin dolgu ve benzer uygulamalarda elde edilen etkiler gibi sadece belirli alanlara yoğunlaşmış olmaması, derinin daha büyük bir bölümüne yayılması ve daha kalıcı olması PRP tedavisinin en önemli avantajlarındandır. Diğer yöntemlerle sağlanan olumlu sonuçlar belli bir süre devam eder, ancak PRP ile elde edilen olumlu sonuçlar daha uzun ömürlüdür.

PRP uygulaması Trombosit sayısı yetersiz olan hastalarda ve kanser hastalarında yapılamaz.

Doktorunuza Sorun

Bizi Takip Edin

info@erhansafak.com.tr - 0224 234 09 00

Yorumlar

Cengiz Yaman
Çocukluğumdan beri şikayetçi olduğum kulaklarımın görüntüsünden kurtuldum çok şükür. Karar verme aşamasında pek çok doktorla görüştüm. Ama ameliyatımı Doktor Erhan Bey'de oldum. Bu ameliyatı yıllardır gözümde boşu boşuna büyütmüşüm. Görüşmede bana ne anlatıldıysa iyileşme döneminde onları yaşadım.Abartıl acak ya da dayanılmayacak hiç bir sıkıntım olmadı.Kesinlik le çok memnunum.Teşekk ürler.
Pelin K
Aysun
Nihal
Nurhayat